3ds max – przełom w tworzeniu grafiki trójwymiarowej

Program 3dsmax jest jednym z popularniejszych, najbardziej niezawodnych i używanych na wielką skalę programów do tworzenia grafiki trójwymiarowej. Program doczekał się już kilku reedycji.

Programu używa się również do renderowania, czyli przedstawiania informacji, które zapisane są w pliku w określonej formie, na przykład wizualnej lub dźwiękowej. W obrębie środowiska grafiki komputerowej, proces ten nazywany jest prezentacją lub obrazowaniem. 3ds max używany jest także do animowania i modelowania 3D.

3ds max najczęściej używany jest do tworzenia gier komputerowych, ale warto wspomnieć, że za jego pomocą stworzono fragmenty trylogii „Władca Pierścieni”, użyty był również do polskiej animacji „Katedra”.

Do popularności tego programu przyczynił się przyjazny użytkownikowi interfejs, który za pomocą specjalnych wtyczek może zostać rozszerzony tak, żeby sprostać oczekiwaniom konkretnego użytkownika. Przejrzystość programu sprawia, że jest on użyteczny zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych użytkowników. Nie stwarza problemów z opanowaniem jego obsługi.

Dzięki zaawansowaniu technologicznemu programu korzystający z niego twórcy animacji komputerowych mogą zamiast na aspektach technicznych związanych z projektowaniem, bardziej skupić się na efektach wizualnych. Jest to duże ułatwienie i udogodnienie pracy, przyspiesza też znacznie powstawanie projektów.

Cechami charakterystycznymi programu, a także elementami, które przyczyniły się do tak wielkiej jego popularności są: system służący do zaawansowanej animacji postaci dwunożnych – Character Studio, system stymulacji fizyki – Reactor, oraz narzędzia, które umożliwiają kontrolę animacji za pomocą diagramów.

Nauki obsługi 3ds max można nauczyć się samodzielnie w domu, można w tym celu znaleźć w sieci wiele darmowych lub płatnych materiałów szkoleniowych. Można również skorzystać z bogatej oferty szkoleniowej dostępnej za pośrednictwem Internetu bądź stacjonarnie. Do rozpoczęcia nauki nie jest wymagana znajomość podstaw grafiki, choć jest pomocna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *