Animacja i modelowanie 3D: mocny gracz w branży informatycznej!

Dynamiczny rozwój polskiej gospodarki to duże wyzwanie dla branży informatycznej. Zarówno wielkie korporacje, jak i małe firmy szukają takich rozwiązań, które z jednej strony przyspieszą, a z drugiej udoskonalą proces produkcji i sprzedaży. W ostatnich latach na pierwszy plan wysuwają się animacja i modelowanie 3D. Korzystają z nich architekci, programiści, czy chociażby branża reklamowa.

 

Modelowanie 3D to nic innego jak tworzenie oraz przekształcanie figur w trójwymiarze. Technika ta nie jest najnowszym odkryciem. W końcu modelowanie od lat stosuje się z powodzeniem chociażby w architekturze. Jest szalenie istotnym elementem procesu programowania i można powiedzieć, że trwale zmieniło tę dziedzinę. Specjaliści nie mają wątpliwości, że dynamiczny rozwój informatyki spowoduje, że prędzej czy później modelowanie 3D trwale zastąpi uboższe w możliwości techniki 2D.


Modelowanie 3D to niewątpliwie ważny gracz w branży informatycznej, jednak nie zapominajmy o animacji, która też ma cały szereg zastosowań. Z powodzeniem jest stosowana w grach komputerowych, czy filmach animowanych. Doskonale sprawdza się również w branży reklamowej czy we wspomnianej już architekturze. Mówiąc krótko, animacja komputerowa to sztuka tworzenia dynamicznych obrazów za pomocą programu komputerowego.

Rzecz jasna cały czas można spotkać projekty realizowane w płaskiej animacji 2D, jednak to trójwymiar gra dziś główne skrzypce. Z drugiej strony animacje 3D wymagają pracy na sprzęcie o dobrych parametrach, ponadto trzeba wyposażyć się w odpowiedni program.

Mówiąc o animacji nie sposób nie wspomnieć, że ta technika jest stosowana od lat, ale rozwój branży informatycznej mocno zmienił jej kształt. Trudno uwierzyć, ale tradycyjna animacja, znana chociażby z bajek wymagała potężnych nakładów czasu. Dla przykładu, stworzenie pełnometrażowego filmu (około 250 000 ramek) zajęłoby jednej osobie 50 lat.

Biorąc pod uwagę powyższy przykład wyraźnie widać, jak rozwój informatyki wpłynął na światową gospodarkę. Coś, co kiedyś było niemożliwe, dziś jest dostępne na wyciągnięcie ręki. To pozwala nam przypuszczać, że ten trend utrzyma się w kolejnych latach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *