Innowacja w tworzeniu trójwymiaru!

Współczesny rozwój technologiczny przyczynił się do tego, że obecnie by tworzyć efektowne grafiki komputerowe, nie trzeba kończyć specjalistycznych kierunków studiów czy też kursów. Dzieje się tak, ponieważ grafika komputerowa jest nieodłącznym elementem człowieka, który bez wątpienia należy do cywilizacji obrazkowej, co oznacza, że dokonuje on świadomych mniej lub bardziej decyzji, pod wpływem właśnie ikon funkcjonujących choćby w wszechobecnej reklamie. Niemniej, musi być to obraz niezwykle atrakcyjny. Obecnie, dwuwymiarowa płaszczyzna powoli odchodzi w niepamięć, bowiem wspomniany już rozwój techniczny sprawił, że ilustracje 3D są na wyciągnięcie ręki. To wszystko za sprawą specjalistycznych programów do tworzenia tego typu grafik, które posiadają nieskomplikowany interfejs, ułatwiając tworzenie wszelkiego rodzaju prac w różnych wymiarach.


Programy modelujące trójwymiar.
Do najpopularniejszych programów modelujących obraz trójwymiarowy bez wątpienia należą SketchUp w wersji Pro, Blender, Rhinoceros 3D. Co ciekawe, wyżej wymienione aplikacje przeznaczone są do szerokiego grona odbiorców, są niezwykle przydatne w tworzeniu wizualizacji, tak więc wspaniale sprawdzą się w pracy projektantów wnętrz czy też architektów. Tu, szczególną rolę odgrywa program SketchUP, który dysponuje dodatkową paletą tekstur oraz komponentów. Niemniej jednak, omawiany program nie jest przeznaczony dla specjalistów, bowiem często korzystają z niego amatorzy, pasjonaci grafiki komputerowej w celach edukacyjnych oraz rozrywkowych, tym samym poszerzając swoje horyzonty i umiejętności.
Prócz tworzenia trójwymiarowych grafik, programy dają również możliwość tworzenia animacji, a nawet gier interaktywnych. W związku z ogromnym zainteresowaniem tego typu programami, ogromną konkurencją w branży, twórcy zadbali o to, by ich owoce ich pracy, cechowały jednocześnie prostota, łatwość obsługi, stosunkowo niewielkie wymagania sprzętowe. Co więcej programy te dają nieograniczoną ilość tworzenia grafik, animacji o różnych kształtach, teksturze, a przy równoczesnym zastosowaniu technologi pozwala na bardzo precyzyjny opis obiektów.
V-ray, innowacja w tworzeniu trójwymiaru.
Pozostając w temacie tworzenia trójwymiarowych grafik, warto również wspomnieć o silniku renderującym jakim jest V-ray. Ten twór, jest owocem pracy bułgarskiej firmy Chaos Group i mimo, że od premiery produktu minęło już ponad osiemnaście lat, to do dziś wykorzystywany jest wykorzystywany w oprogramowaniu do tworzenia trójwymiarowej grafiki komputerowej. Swoją ogromną popularność V-ray zawdzięcza przede wszystkim efektom, które można uzyskać właśnie za jego pośrednictwem, to fenomen w branży, ponieważ nigdy wcześniej rezultaty nie były tak klarowny. Niemniej jednak, by jednak osiągnąć ten imponujący efekt, bardzo ważnym jest wzięcie pod uwagę kilka istotnych aspektów, które wpływają na jakość grafiki. Chodzi tu o zarówno ujęcie, jak i takie czynniki jak światło czy też same obiekty w trójwymiarze. Proporcjonalnie, im wyższa jakość tych elementów, tym większa jakość całokształtu. Bardzo ważną kwestią w pracy z silnikiem V-ray jest również materiał. Najczęściej wykorzystywanym materiałem jest VRayMtl, wczytywany właśnie przez programy modelowania, a więc omawianego już programu SketchUp czy też Maya.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *