Najbardziej znany program do grafiki trójwymiarowej.

Każdy, kto zaczyna swoją przygodę z grafiką 3D, z reguły staje przed podstawowym dylematem dotyczącym wyboru idealnego programu, który pozwoli osiągnąć perfekcyjne wyniki. Zdecydowanie najbardziej popularnym programem jest już od wielu lat 3Ds Max, co bywa związane zarówno z dużą ilością materiałów do nauki dostępnych w Internecie i w wersjach książkowych, jak i z długością istnienia tego programu.


Wielu grafików niezwykle sobie ceni bardzo intuicyjny i świetnie uporządkowany layout, dzięki czemu błyskawicznie można odszukać podstawowe funkcje. Także kontekstowe menu oraz hierarchia modyfikacji, które można edytować podczas modelingu, niezwykle ułatwiają pracę.
Generalnie 3Ds Max jest dobrym wyborem zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych grafików komputerowych, gdyż świetnie łączy bogatą paletę zaawansowanych narzędzi z wyjątkowo przyjaznym interfejsem. Character Studio umożliwia świetną animację postaci dwunożnych, reactor lub w nowszych wersjach MassFX daje nieograniczone możliwości symulacji fizyki, a diagramy pozwalają na kontrolę animacji. 3Ds Max oferuje również narzędzia do modelowania NURBS w technice krzywymi oraz do polymodelingu.
Większość grafików niezwykle sobie ceni prostotę oraz intuicyjność modelowania i tworzenia nawet najbardziej skomplikowanych brył. Dodatkowym walorem programu 3Ds Max jest potężny mechanizm pluginów, które pozwalają umiejętnie dostosować zarówno interfejs graficzny, jak i funkcjonalność do indywidualnego zapotrzebowania danego użytkownika.

Zalety programu 3Ds Max wykorzystują przede wszystkim twórcy gier komputerowych przy tworzeniu animacji postaci, a także do tworzenia ruchomej grafiki i filmów. Należy podkreślić, że polska animacja Katedra Tomasza Bagińskiego, która była nominowana do nagrody Oscara w 2003 roku, powstała właśnie w programie 3Ds Max.
Za największą wadę programu uważa się cenę, jednak należy podkreślić, iż można korzystać z trzydziestodniowej bezpłatnej wersji testowej. Najnowsza wersja 3Ds Max jest wzbogacona o nowe narzędzia i gwarantuje jeszcze bardziej efektywny system oraz wydajność pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *