Oprogramowanie do projektowania

Nie tak strasznie dawno temu, bo jeszcze nasi rodzice, którzy są projektantami i architektami, spędzali noce przy deskach kreślarskich i kreślili rapidografami skomplikowane projekty. Te czasy odeszły już chyba na zawsze, a podstawowym narzędziem pracy stał się komputer wyposażony w odpowiednie oprogramowanie.

Projektowanie wspomagane komputerowo ma dużo zalet, przy jednoczesnym braku wad. Zapewnia nieosiągalną wcześniej jakość i dokładność rysunku. Kopiowanie projektu trwa kilka sekund i nie wymaga używania kalki technicznej. Możliwe jest prawie nieograniczone powiększanie fragmentu rysunku, by dojrzeć szczegóły. Nanoszenie poprawek wykonuje się kilkoma kliknięciami myszką, a pracę można wykonywać w każdym miejscu, zarówno w biurze, jak i w domu. Projektowanie stało się zajęciem czystym i wygodnym, specjalista może skupić się na wykorzystaniu faktycznie posiadanych umiejętności, a nie na uważaniu na niezaschnięty tusz. Ktoś może powiedzieć, że ciągła praca przed komputerem niszczy wzrok. Nocna, długotrwała praca nad deską kreślarską powoduje dokładnie to samo.

Najbardziej popularne i znane wszystkim specjalistom oprogramowanie do projektowania stworzyła firma Autodesk. Mowa oczywiście o słynnej serii CAD, w której znajdziemy kilkanaście różnych produktów. Każdy z nich ma odrobinę inną specyfikę i jest wykorzystywany w innych celach. AutoCAD posiada kilka wersji, różniących się ilością funkcji i ich zastosowaniem. Najpełniejsza opcja pozwala na swobodne projektowanie i modelowanie praktycznie wszystkich obiektów, dwu- i trójwymiarowych. Wersja najniższa, LT, służy tylko do szkicowania rysunków 2D. Dzięki takiemu rozwiązaniu projektant może wybrać produkt, który jest mu niezbędny i zapłacić tylko za te funkcjonalności. Inne środowisko, ArchiCAD stworzy graficzną wizualizację inwestycji budowlanych. ViaCAD jest oprogramowaniem podobnym do AutoCAD-a, choć mówi się, że ma gorszy interfejs użytkownika. Wymienione programy to tylko kropla w morzu środowisk CAD. Każdy projektant wybierze coś dla siebie.

Doskonała znajomość przynajmniej jednego środowiska stała się kluczowym wymaganiem dla każdego szukającego pracy projektanta. Nie istnieją dzisiaj firmy, które zajmują się projektowaniem w „stary sposób”. Wiele firm oferuje kursy i szkolenia, które pozwalają nauczyć się poruszać i obsługiwać to oprogramowanie. Na studiach o kierunkach technicznych, bardzo często prowadzone są zajęcia z projektowania w CAD-ach. Znajomość AutoCAD-a czy ArchiCAD-a stała się standardem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *