Zawód – grafik komputerowy

W dobie niezwykle silnej konkurencji rynkowej, powiedzenie, mówiące że reklama jest dźwignią handlu, nabiera zupełnie nowego znaczenia. Coraz więcej marek stawia na agresywne, szerokozakrojone, a jednocześnie niepozbawione polotu i finezji kampanie marketingowe. Skuteczna reklama zawsze jest wynikiem pracy całego szeregu specjalistów, a jednym z najważniejszych ogniw jest grafik.

NA CZYM POLEGA PRACA GRAFIKA?

W dużym uproszczeniu – zawód grafika polega na tworzeniu różnego rodzaju projektów graficznych (informacyjnych, reklamowych, artystycznych, użytkowych itp) oraz na ich realizacji. W jednym zdaniu nie da się jednak zamknąć tego, co składa się na esencję tego zawodu. Aby skutecznie wykonywać swoją pracę, grafik musi wykazać się zmysłem artysty, dzięki któremu nada realną formę wizji, przedstawionej przez klienta agencji.
Zawód grafika nie polega jednak wyłącznie na pracy przy projektach reklamowych. To także tworzenie grafiki 3D, ulotek, wizytówek, wzorów opakowań czy etykiet.

WYKSZTAŁCENIE

Pracodawcy stawiają przede wszystkim na osoby z wykształceniem kierunkowym. Największą szansę na pracę grafika daje ukończenie studiów informatycznych ze specjalnością grafik komputerowy. Wskazane jest też ukończenie szkoły plastycznej, będzie to bowiem świadczyło o posiadanym przez kandydata poczuciu estetyki, co stanowi bardzo duży atut w tym zawodzie.
Niezwykle istotne są też umiejętności, które nie wynikają z nabytej wiedzy, a stanowią raczej pewnego rodzaju wrodzone predyspozycje. Mowa tu o znakomitej organizacji pracy i umiejętności działania pod presją czasu.

WYNAGRODZENIE

Jak kształtują się zarobki grafika? Trudno mówić o ujednoliconych stawkach, to ile grafik zarabia, w dużej mierze zależy od agencji, w której podjął zatrudnienie. Małe agencje, obsługujące niewielkie projekty o charakterze lokalnym, oferują stawki w przedziale od 2 500 do 3 500 zł. Natomiast graficy, pracujący przy ogólnokrajowych projektach, mogą liczyć na znacznie wyższe zarobki, które nierzadko przekraczają kwotę 5 000 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *